ANADOLU LİSESİNİN KURUCUSU AKTEKİN FERİZLİ’YE GELDİ

Ünlü iş adamlarından İsmet Aktekin Ferizli’ye yaptırdığı Fikret İsmet Aktekin Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti. Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk ile okulu ziyaret eden Aktekin, öğrencilere ve katılımcılara hayatından derlediği ‘’Fikret Aktekin’in yaşam anıları’’ adlı kitabını imzaladı ve dağıttı.  

Fikret İsmet Aktekin Anadolu Lisesi Müdürü Ali Harbi ve Belediye Başkanı Ahmet Soğuk iş adamı İsmet Aktekin’i kapıda karşıladılar. Müdür Harbi, İsmet Aktekin’e okul hakkında genel bilgi sundu. İsmet Aktekin de konuşmasında: ‘’Ferizli 4-5 yıl öncesine göre çok gelişmiş. Şaşırdım. Müthiş bir gelişme var. Başkana teşekkür ederim. Ferizli modern bir ilçe haline gelmiş,’’ dedi.

Başkan Soğuk ilçeye Fen Lisesini kazandırılmasının önceden beri gündemlerinde olduğunu söyledi. Soğuk: ‘’Mevcut OSB’miz dışında bölgemize en büyük otomotiv OSB’si geliyor. 10 yıla kadar nüfusumuz 100 bini zorlayacak. Teknik eleman yetiştirmek için büyük bir meslek lisesini OSB içerisinde düşünüyoruz. Bakanlıkla lise hakkında çalışmalarımız var. Yeni meslek lisemiz yapıldığında mevcut meslek lisesi binamızı Anadolu lisesine verip, bu binada Fen Lisesi açmayı tasarlıyoruz,’’ dedi.

Ardından öğrencilerle buluşan Aktekin’i öğrenciler alkışlayarak ayakta karşıladı.

Okul Müdürü Ali Harbi, İsmet Aktekin’i öğrencilere tanıttı. 10 yıldır bu binalarda hizmet veriyoruz. Kendileri bu binaları bir yılda yapıp bize teslim ettiler. Ömrünü eğitime ve topluma adamış çok büyük bir şahsiyettir. Bugün sizlerle hem sohbet edecek, hem de sorularınızı yanıtlayacak, dedi.

İş adamı İsmet Aktekin öğrencilere tavsiye niteliğinde yaptığı konuşmasında yabancı dilin önemine vurgu yaptı. Aktekin çağın yapay zekâ devri olduğunu söyledi. Bizimde bu çağa ayak uydurmamız lazım diyen Aktekin: ‘’Bunun için en önemli unsur lisandır. Elinizin altında bulunan interneti olumlu kullanırsanız hem lisan öğrenme de, hem de derslerinizde çok daha başarılı olursunuz. Sizlerden ricam hayatınızda en mühim şey olarak lisanı görün. Üniversiteyi de bitirseniz her kapıyı çaldığınızda muhakkak lisan mecburiyetiyle karşılaşacaksınız. Boş zamanlarınızda hobi olarak sanatı, kitap okumayı ve muhakkak ta sporu görün. Sosyal hayatla derslerinizi dengelerseniz çok başarılı bir şekilde üniversiteye gidersiniz. Size bugün bu eğitimi veren ülkeye borcunuz olduğunu unutmayın. Parası olan parayla, olmayan emeğiyle hep birlikte bu ülkenin geleceğine yardımcı olmamız lazım,’’ dedi ve öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.

Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk ise böyle donanımlı bir okulu ilçemize kazandıran çok değerli hayırsever iş adamımız Sayın İsmet Aktekin’e Ferizli adına öncelikle teşekkür ederim,’’ dedi.  Bir öğrencinin sorusu üzerine başkan Soğuk, ‘’fen lisesi için belli kriterler var. Okulumuz ve her şey hazır ama belki nüfusla ilgili bir sıkıntı olabilir. Eğer nüfus kriteri varsa ve orayı aşarsak burayı Fen Lisesi’ne dönüştürebiliriz, dedi.

Ziyaret sonunda Aktekin merhum abisiyle anılarından derlediği kitabını imzalayarak öğrencilere ve katılımcılara dağıttı.