ÖRNEK SULAMA PROJESİ ESKİŞEHİR’DE GEZİLDİ

Aşağı Sakarya Sulama Projesi işletmeciliğine hazırlık olması mahiyetinde Muhtarlar Derneği Başkanımız, Ziraat odası Başkanımız ve tüm mahalle Muhtarlarımız Belediye Başkanı Ahmet Soğuk önderliğinde sulama projesinin uygulandığı örnek tarım arazilerini yerinde incelemek için Eskişehir’e gittiler. Başkan Soğuk, örnek sulama projesini yerinde incelemek için eşlik eden Muhtarlar Derneği Başkanımıza, Ziraat odası başkanımız ve yönetimi ile tüm muhtarlarımıza teşekkür ederiz, dedi. 

Eskişehir Kümbet Köyünde bulunan KUZFINDIK sulama birliği başkanlığını ziyaret eden Heyet’e Birlik Başkanı Ahmet Erdemir proje hakkında teknik bilgi verdi ve hep beraber sulama arazilerini yerinde incelediler.

Yapılan tespitler ve incelemeler neticesinde sulanan arazinin veriminde en az 3 kat artış olduğu gözlendi. Sulama maliyetinin ise en az 4 kat azaldığı tespit edildi. Çiftçilere külfet olarak çok büyük fayda sağlayacağı, üretimde ise ilçenin ekonomisine büyük katkı sağlayacağı belirtildi.

Sistem teknik olarak ta çiftçi vatandaşlara kolaylık sağlayacak. Vatandaş elindeki kontör kartını kullanarak tarlasının başında ki Hidrant hattına takıp düğmeye dokunduğunda tarlasında ki fıskiyeler otomatik devreye geçecek. Çiftçinin kart vasıtasıyla ayarladığı süre kadar da tarlası sulanacak.

Başkan Soğuk geziyi şöyle değerlendirdi, ‘’Ülkemizin en iyi sulama birlikleri arasında bulunan KUZFINDIK Sulama Birliğini yerinde inceledik. Şimdiden sulama projemiz faaliyete geçtiğinde karşılaşacağımız problemleri ve çözümlerini yerinde tespit ettik. Gezimiz teknik bilgi bakımından çok faydalı oldu. Aşağı Sakarya Sulama projesiyle birlikte sadece Ferizli’miz ve Sakarya’mız değil ülkemiz de kazanacak. Hem sanayide, hem de tarımda ilçemizin kalkınması konusunda tüm gayretimiz devam ediyor,’’ dedi.