TARIM ALANLARIMIZI KALBİMİZ GİBİ KORUYORUZ

Bilindiği üzere MEGA OSB’miz olan Metal ve Otomotiv ihtisas sanayi bölgemiz Tarım Bakanlığımızca onaylandı. Rüya projemizin onaylanmasını Ferizli kamuoyuna paylaştık. İlçemizde yayın yapan haber siteleri aracılığı ile de emeği geçenlere teşekkür ettik.

Fakat daha sonra hamle gazetesinde açıklamamız farklı şekilde yorumlanmıştır. Habere göre, tarım arazilerini yok ediyormuşuz ve buna binaen “Bir Türk evladı olarak içim yanıyor, yüz yıllardır köylüyü doyuran bu mümbit toprakların tarım bakanının emriyle artık tarım arazisi olmadığı” ifadelerini sanki ben kullanmışım gibi algı oluşmuştur.   

Ama bilerek ama bilmeyerek benim ağzımdanmış gibi kullanılan bu ifadeler bizim irademiz dışında yazılmıştır. Açıklamamız farklı biçimde yorumlanmıştır.

Oysaki sorumlu bir belediye başkanı olarak benim öteden beri savunduğum, hem tarımda hem de sanayide Ferizli’mizin gelişmesi ve büyümesidir.

Bizim kendi açıklamamızın aslı belediyemizin resmi web sitesinde mevcuttur.

Kaldı ki biz buraların OSB olmasını başından beri destekledik. Buralar denildiği şekliyle mümbit tarım arazisi değildir. Marjinal yerlerdir. Zaten aksi durum olsa Tarım Bakanlığımız izin vermezdi. Biz sanayi bölgesini kurarken mümbit tarım arazilerimizi de kalbimiz gibi koruyoruz. Tüm ovalarımıza TBMM yasasıyla koruma kanunu çıkartıyoruz. Sulama projesini hayata geçiriyoruz, modern tarıma geçiş sağlıyoruz. Tarımın ovada yapılması gerektiğini savunuyoruz. Yerleşim alanları marjinal yerlerde olsun ve oralar sanayi ile kalkınsın istiyoruz.

Tarım ve sanayi bizim için bir kuşun iki kanadı gibidir. Birisi eksik olursa uçamayız. Öteden beri düşüncemiz budur. Bu yüzden gerek tarım, gerekse sanayi bizim olmazsa olmazlarımız arasındadır.   

Özetle vurgulamak gerekirse bu açıklama yazan kişilerin kendi varsayımlarıdır. Ancak şu unutulmamalardır ki, Mega OSB sadece Ferizli’mize değil bölgeye büyük istihdam sağlayacaktır. Karasu İhsaniye sınırından, Ferizli Doğancıya doğru en az 80 bin nüfuslu yeni bir şehir kurulacaktır. Bizim projemiz budur. Bunun karşılığında bir şey söylemek zaten daha önceki açıklamalarımızla tezat oluşturur. Dediklerimizi inkâr etmiş oluruz. Dolayısıyla açıklamanın benimle bir ilgisi yoktur.

Kamuoyuna duyurulur.