FERİZLİ BELEDİYESİ MALİ İŞLER MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

Bazı internet haber sitelerinde ve sosyal medyada belediye başkanımızın belediyeyi borç batağına soktuğu yalan haberi gezmektedir. Saygı değer halkımızın doğru bilgilendirilmesi açısından aşağıdaki açıklamaları yapmak gereğini duyduk.

Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Soğuk göreve başladığında belediyemizin borcu 8 milyon 800 bin TL idi. 9 yıllık görevi süresince de belediyemizin borçlanmaları aşağıdadır.

Belediyemizin şuan ki toplam borcu 27 değil, 23 milyon TL’dir.

Bunun içerisinde öteden beri gelen ve bu süre zarfında biriken SGK ve Vergi Borçlarımız 20 Milyon TL’dir. Yani bunlar devlete olan borçlardır.

Bilindiği üzere 2014 yılına kadar belediye olan Gölkent ve Sinanoğlu, büyükşehir yasası ile birlikte ilçemize mahalle olarak bağlandı. Bu borcun içerisinde Gölkent Belediyesi’nden devralınan borç 9 Milyon TL, Sinanoğlu Belediyesi’nden devralınan borç ise 2 milyon TL’dir. Dolayısıyla 11 milyon TL borç bu iki belediyeden devretmiştir.

Belediyemizin kendi borcu ise 12 milyon TL’dir. 12 milyon TL borcun 9 milyon TL’si Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Soğuk’tan önce yapılmıştır. Başkanlık yaptığı 9 yıl zarfında biriken borç tutarı 3 milyon TL’dir.  

Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Soğuk ’un 9 yıllık görevi sürecinde bir tek 2014 yılından önceki döneminde iller bankasından 1 milyon TL, diğer bankalardan 180 bin TL olmak üzere toplam 1 milyon 180 bin TL kredi çekilmiştir. Buda o dönem yapılan doğal gaz çalışmaları nedeniyle bozulan yolların asfaltlanmasına harcanmıştır. Bu borcun tamamı ödenmiştir.

Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Soğuk Belediyeyi borç batağına sürükledi diyenler kendi ark niyetlerini ortaya koymuşlardır.

Özellikle altını çizmek gerekirse, Ferizli Belediyesi’nin şuanda borcu 23 milyon TL’dir. Bunun 11 milyon TL’si Gölkent ve Sinanoğlu belediyelerinden geldi. 12 milyon TL Ferizli Belediyesi’nin kendi borcudur. Bu borçların büyük bir kısmını SGK ve Maliye Borçları tutmaktadır. Belediyemiz tarafından keyfi olarak hiçbir yere borç yapılmamıştır.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur