FERİZLİDE BİNLERCE FİDAN GELECEĞE NEFES OLACAK

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde ‘Bugün Fidan Yarın Nefes’ sloganı ile ülke genelinde başlatılan ve bu yıl ilki gerçekleştirilen “Milli Ağaçlandırma Günü” vesilesiyle Sakarya’da 36 lokasyonda düzenlenen fidan dikimi ana töreni Ferizli’de gerçekleştirildi.

Ferizli’de düzenlenen fidan dikimi törenine, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Salih Üstündağ, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Vali Yardımcıları, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı Albay Cengiz Yiğit, Ferizli Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç, Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, daire müdürleri, STK temsilcileri, Muhtarlar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“Ülkemizde Aynı Anda 11 Milyon Fidan Dikilecek”

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programının açılış konuşmasını gerçekleştiren Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, Cumhurbaşkanı himayelerinde, Orman Bakanlığının öncülüğünde yürütülen geleceğe nefes projesi kapsamında Türkiye’de eş zamanlı olarak saat 11.11 de, 11 milyon fidanın toprakla buluşturulacağını, bu fidanların hem geleceğe nefes olma açısından, hem de erozyon gibi doğal afetlerle mücadele etme açısından kazanç sağlayacağını, Sakarya’da 36 lokasyonda fidan dikim törenleri gerçekleştirildiğini söyledi.

“İlimizde 87 Bin Fidan Toprakla Buluşuyor”

Yeni bir Sakarya için ve geleceğe umutla bakabilmek adına gerçekleştirilen fidan dikme töreninde bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, ülke genelinde 11 milyon fidanın, ilimizde de 87 bin fidanın toprakla buluşacağı bugünün gerçek bir bayram havasında geçtiğine dikkat çekti.

“Ağaçla Can Eşit Sayılmıştır”

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bugünü Milli Ağaçlandırma günü olarak ilan ettiğini, kendilerinin selamlarını getirdiğini ifade eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, “Bugün ağaçlandırma anlamında bir dünya rekoru kırılacağını, bizim medeniyetimizin yaş ağacı cana eşit sağdığını, ağaca verilen zararı bir cana zarar verilmiş gibi kabul ettiğini, ülkemizde milyonlarca kişi gibi kendilerinin de canları toprakla buluşturup yarınlara nefes olmak için ağaçlandırma alanında bulunduğunu belirterek, emeği geçen herkese ve bugünü milli ağaçlandırma günü ilan eden Sayın Cumhurbaşkanımıza saygılarımızı arz ediyoruz.” dedi.

“Ağaçlar İnancımızın da Bir Parçasıdır”

Bugün Türkiye’de 2023 değişik yerde gerçekleştirilen ve ilimizde de torakla buluşturulduğu 36 noktadan biri olan bu güzel ilçemizde aynı faaliyetin bir parçası olmaktan mutluluk duyduklarını belirten Valimiz Ahmet Hamdi Nayir, Zenginliğimizin bir parçası yeşilliğimiz, fidanlarımız, ağaçlarımız, ormanımız, aynı zamanda tarihimizin bir parçası, kültürümüzün bir parçası, inancımızın bir parçasıdır. Bizim yeşile ait, ağaca ait, ormana ait çok güzel duygu ve düşüncelerimiz vardır.  Bunlar bazen özdeyişlerimizde yer alır, bazen de en kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımıza isim olur.

“Yeşillikler İlimizin Süsüdür”

Yüzde 43’ü orman, yüzde 43’ten daha fazlası da yeşil olan bir Sakarya’mız özeline bakarsak, elbette ki bunun kıymetini bilmemiz, korumamız, geliştirmemiz gerekmektedir. Bizim zenginliğimiz, övündüğümüz hususlardan birisi de yeşilimiz ve ormanlarımızdır. Bu hususta verilen her emek, her gayret, her faaliyet bizim için kıymetli olduğu gibi, bugün burada gerçekleştirilen tören de onun bir parçası şeklindedir. Bizler muhafaza edip geliştireceğimiz ve geleceğe daha büyük bir zenginlik olarak aktaracağımız yeşilliğimizi, Sakarya’mızın bir süsü olarak görüyoruz, bir kıymeti, bir değeri olarak görüyoruz. Bu amaca hizmet eden her kişi ve her kurum ebette ki önemli bir faaliyeti icra etmiş oluyordur. Orman teşkilatımız gibi diğer bütün kamu kurum ve kuruluşlarımızın da çevresiyle, etki alanlarıyla daha da güzelini gerçekleştirmek için gayret sarf ettiklerine inanıyor ve öyle olmalarını da arzu ediyoruz.

“Çocuklarımız ile Ağaçlarımız Yarınlarımız ve Geleceğimizdir”

Buradaki bu tören Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında başlatılan bir faaliyetin parçası olması hasebiyle, ülkemizi baştan sona ilgilendirmesi hasebiyle gerçekten çok büyük bir kıymet ifade ediyor. Herkes gibi çocuklarımızın da, masum yavrularımızın da burada geleceğe dair önemli bir işin bir parçası olmak için gayret göstermeleri ayrıyeten sevindirici bir olaydır, hem çocuklarımız hem de ağaçlarımız bizim yarınlarımız ve geleceğimize ışık tutacak değerlerimizdir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Ferizli İstihkam Tepesi’nde ağaçlandırma alanına toplam 6127 fidanın dikimi gerçekleştirildi.

“Fidanlarımız Geleceğe Nefes Olsun”

“Bugün Fidan Yarın Nefes” sloganıyla gerçekleştirilen fidan dikimi hakkında değerlendirmede bulunan Belediye Başkanımız İsmail Gündoğdu, "Ferizli’miz adına çok güzel bir gün yaşadık. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde 81 ilde 11 milyondan fazla fidan toprakla buluştu. Bizde Ferizli’mizde binlerce fidanı toprakla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çocuklarımıza büyük bir eser kazandırıyoruz. ‘Kıyametin kopacağını bilseniz dahi elinizdeki fidan dikin’ diye buyuran Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in ümmeti olarak gelecek nesillerimize daha sağlıklı, daha yeşil bir Ferizli bırakmak için çalışıyoruz. Fidanı dikmenin yanı sıra korumakta bir o kadar önemlidir. Ülkemiz ve ilçemiz adına fidan dikiminin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Fidanlarımız geleceğe nefes olsun inşallah" dedi.

“Teşekkür Etti”

İl protokolünü Ferizli’de ağırlamaktan son derece mutlu olduğunu ifade eden Belediye Başkanımız İsmail Gündoğdu, “Başta Sn. Valimiz Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Sn. Ali İhsan Yavuz, İl Başkanımız Sn. Yunus Tever, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Ekrem Yüce olmak üzere değerli il protokolümüze teşriflerinden dolayı ilçemiz adına teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.