FERİZLİ’DE ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN UYGULAMASI

İçişleri Bakanlığı tarafından trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla başlatılan farkındalık eylemi Ferizli’de de gerçekleştirildi.

Türkiye genelinde eş zamanlı olarak yapılan eyleme Ferizli Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Belediye Başkanımız İsmail Gündoğdu, İlçe Jandarma Komutanı Zafer Aydoğan, İlçe Emniyet Müdürü Murat Köksal, İlçe Müftüsü Bedri Sinan Yazıcı, kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, trafik polisleri, eğitim görevlileri, öğrenciler katıldı.

Yıl boyu devam edecek olan kampanyaya ilişkin oluşturulan farkındalık eylemi, ilçe merkezindeki trafiğin yoğun olduğu, öğrencilerinde sıkça kullandığı Ferizli Şehit Hacı Uzun İlköğretim Okulu önündeki yaya geçidinde gerçekleştirildi. Etkinlik süresince yaya geçidinden geçmekte olan araç sürücüleri ile yayalara 'Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın' konulu broşürler verildi.

Ferizli Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü ve Belediye Başkanımız İsmail Gündoğdu, öğrencilerle birlikte yoldan geçen araçları durdurarak broşür dağıttı, sürücüleri bilgilendirdi. Sürücülere tavsiyeler ve uyarılarda bulunarak, yaya ve okul geçitlerinde yavaşlamak ve yayalara geçiş hakkını vermek zorunda olduklarını hatırlattı.

Ferizli Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü uygulama sırasında yaptığı açıklamada, “Birinci önceliğimiz sürücülerimizin daha dikkatli olması ve yayalara öncelik vermesidir. Amacımız trafik kazalarını azaltmak, özellikle öğrencilerimizle birlikte sürücülerimizi uyararak yaya kuralları hakkında bilgilendirdik, uygulama sayesinde güzel sonuçlar alıyoruz.” Dedi.

Etkinlikte konuşan Belediye Başkanımız İsmail Gündoğdu, “Bugün okullarımızla beraber Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi ilçemizde yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz projesi kapsamında bir uygulama yapıyoruz. Yaya geçidinde duran, trafik kurallarına uyan sürücülere her zaman ihtiyacımız var. Önceliğimiz tabi ki yayalar.” Dedi.