Ferizli Heyetinden Vali Balkanlıoğlu'na Teşekkür ziyareti

Ferizli Belediye Başkanı Ahmet SOĞUK, AK Parti Ferizli İlçe Başkanı Dursun Ali DAL, Ferizli Muhtarları ve STK başkanları ile birlikte Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu’na teşekkür ziyaretinde bulundular.

Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD’ın ev sahipliğini yaptığı “Otomotivde Vizyonumuz Made In Turkey” toplantısına katılan BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem SANCAK yerli otomobil ile ilgili “yerli otomobilin Sakarya’da üretilmesini isterim” demişti.

Ethem Sancak’ın bu açıklamalarından sonra Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu’da  “Ferizli OSB bu iş için uygundur” açıklamasını yapmış ve bu açıklama ilçede ses getirmişti.

Vali Balkanlıoğlu’nun açıklamalarından sonra Ferizli İlçesinde heyecan oluşmuş ve alınan bir karar ile Vali Balkanlıoğlu’na teşekkür ziyaretinde bulunulmuştur.

Gerçekleştirilen ziyarette konuşan Başkan SOĞUK;  

Bundan yaklaşık 3 yıl önce yerli otomobil açıklamasının ilk yapıldığı zaman bizler, Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Ticaret Sanayi Odamızla birlikte bir çalışma başlattık. Bu çalışmamızda İlçemizin Doğanca-Seyifler mahallelerimiz arasında kalan, 6 bin 500 dönüm arazimizin yerli otomobil için uygun olduğuna karar verdik. Aradan geçen zaman içerisinde de bu alan ile ilgili çalışmalarımıza devam ederek belirli bir noktaya getirdik.  

Önceki günlerde de Sayın Ethem Sancak’ın Yerli Otomobilin Sakarya’da üretilmesini isterim demesi ve konu ile ilgili Ferizli bu iş için uygundur açıklamalarında bulunmanız bizi ziyadesiyle heyecanlandırmıştır.

Bu açıklamanıza biz de Muhtarlarımız, Sivil Toplum Kuruluşlarımız ve İlçe başkanımız ile birlikte teşekkür etmek istedik. Susuz kalmış toprağın yağmuru beklediği gibi bizde bunu büyük bir heyecanla bekliyoruz. Sizin de bu konuda önemli bir çalışma yaptığınızı biliyor ve arkadaşlarımla birlikte yakından takip ediyorum. Biz Ferizli’ye yapılacak böyle bir yatırım için hazırız.

İlçemiz Doğanca-Seyifler mahallelerimiz arasında, 6 bin 500 dönüm arazimiz hazır bulunmaktadır.  Eğer bu proje Ferizli İlçemizde yapılırsa Marmara Bölgesi’nin en büyük OSB’si olacaktır. Ferizli olarak yerli otoya talibiz, çok istiyoruz ve arzuluyoruz. Bu konuda herkesin desteğini bekliyoruz. Yerli oto üretimi Ferizli’mize de, Sakarya’mıza da birçok katkıda bulunacak, istihdam sağlayarak milli gelirimizi arttıracaktır.  

İnşallah bundan sonra da sayın Milletvekillerimiz, Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Satso Başkanımız ile birlikte gece gündüz çalışacak bu projeyi Ferizli’ye kazandırmak adına elimizden gelen gayreti göstereceğiz.

Yerli otomobil kararını heyecanla bekliyoruz. Sizin de destek ve çalışmalarınız için İlçe Başkanımız, Muhtarlarımız, Sivil Toplum Kuruluşlarımız ve İlçe Halkımız adına sizlere teşekkürlerimizi sunuyorum.” Dedi.

 

Vali Balkanlıoğlu ise yaptığı açıklamasında;

 

“Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 5 tane babayiğit seçildi. Bu 5 babayiğit yerli otomobil üretimini yapacaklar. Bu otomobil çağımıza uygun, en yeni teknolojiye sahip, dünya çapında da satışı yapılacak Uluslararası markalar ile rekabet edebilecek kaliteye sahip bir otomobil olacaktır. Bu projenin hayata geçirileceği yer henüz karar aşamasındadır.

Ferizli ilçesi konum itibariyle de son derece uygundur. Karasu limanı, 3. Otoyol güzergâhı, çevre yolu, alt yapısı ve ulaşım imkânı ile Ferizli’yi  yerli otomobil üretimine uygun olarak görüyoruz.

 

Birde yerli otomobil konusunda en büyük avantajı İstanbul ve Ankara gibi merkezlere çok yakın olması. Gerek Türkiye’ye dağıtım konusunda ve gerekse yurtdışı ulaşımı konusunda sıkıntısız bir yer olarak görülüyor. İstanbul ve Ankara gibi merkezlere çok yakın olması lojistik olarak büyük bir avantajdır.

Biz de Ferizli’nin yerli otomobile uygun olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Hatta Yüksek hızlı treni ’de oraya getirmenin faydalı olacağını her fırsatta belirtiyoruz. Ferizli bu anlamda şanslı görünüyor fakat karar mekanizması nerede karar kılacağını henüz açıklamadı. Bizler bu konuda elimizden geleni yapıyor, takdiri karar mercilerine bırakıyoruz.

Bir otomobilin binlerce parçası mevcut. Bu parçalar tek bir yerde üretilmiyor. Bu da demek oluyor ki yan sanayi anlamında da yeni fabrikalar kurulacak ve bu OSB Ferizli’de yeni işletmelerin açılmasına sebep olacaktır. Eğer yerli otomobil Ferizli’de üretilirse Ferizli bu bölgenin Paris’i olacaktır. Ayrıca Sakarya’ya da büyük bir katma değer sağlayacaktır. İnşallah bu katma değer Ferizli’ye nasip olur diye düşünüyorum.

Gerek milletvekillerimiz gerek ticaret ve sanayi odamız yerli otomobilin Sakarya’ya gelirse yerinin Ferizli olacağı konusunda mutabık kalmıştır. Bizimde çabamız bu yöndedir. Ben bu konuda Gerek Belediye Başkanımız Ahmet Soğuk’un Gerek Ak Parti ilçe Başkanı Dursun Ali Dal’ın gerek Muhtar ve STK’larımızın çabalarını takdirle karşılıyor ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.