HALİT MOLLA KABRİ BAŞINDA ANILDI

Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluşunda büyük rolü bulunan Kurtuluş Savaşı Kahramanı Halit Molla Söğütlü Kızılcaali Sıraköy Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı.

Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’nci yıl dönümünde, Söğütlü Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli, Ferizli Belediye Başkan Yardımcımız Hakan Demirbaş, Söğütlü Belediye Başkan Yardımcıları Sami Aydın ve Adem Fidan, Ferizli Belediye Meclis Üyesi Zekeriya Karadeniz, Türkiye Kuva-i Milliye Sakarya Mücahitler Derneği ve çok sayıda vatandaş kurtuluş savaşı kahramanı Halit Molla’nın Söğütlü’de bulunan kabrini ziyaret etti.  Kur’an tilaveti yapılan ziyarete, milli mücadele kahramanı Halit Molla’nın torunu Ferizli İmam Hatiplerinden Haluk Akagündüz’de eşlik etti.

Halit Molla Anma programında konuşan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Özdemir, Halit Molla’nın hayatı hakkında anekdotlarla bilgi verdi. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kelam Atatürk başta olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” diye konuştu.

“ HALİT MOLLA KİMDİR? ”

Bir Kurtuluş Savaşı Kahramanı olan Halit Molla Çanakkale Savaşı'nda Arıburnu Cephesi'nde savaştı. (1915) Kurduğu milli çetesiyle, önce bölgedeki Hıristiyan Rum ve Ermeni azınlık çetelerini sindirdi. Ardından Kandıra'daki işgalci Yunan güçlerini rahatsız etmeye başladı.

Çetesiyle katıldığı Ferizli altındaki Seyifler Savaşı'nda (29 Mart 1921) bizzat Yunanlı komutanı öldürürken, ağabeyi Aşır Ali'yi şehit verdi.

Halit Molla, şehrimizin düşman işgali altında geçen seksen yedi gününün ardından, Taşkısığı yönünden gelerek, müfrezesiyle 21 Haziran 1921 sabahı saat 04.00'te Adapazarı'na girdi. Her sokağın başına bir nöbetçi dikerek şehri kontrol altına aldı, ilk sabah ezanını bizzat kendisi okudu. Diğer yandan, Molla'dan kısa süre sonra şehre giren Kazım Kaptan Kuvvetleri ise, Hükümet Konağı'na Türk Bayrağını diktiler. Akabinde müfrezesiyle İzmit ve Bahçecik civarında Yunanlılarla savaştı.

Milli Mücadele'den sonra kendisine bağlanan İstiklal maaşını devlete bağışlayan ve kendisine teklif edilen Adapazarı Hasırcılar-Kuzu Sokak civarındaki yüzlerce dönüm araziyi ve Uzunçarşı'da Rum ve Ermenilerden kalma 4 dükkanı, "benim yerim yurdum var, muhtaçlara vermeniz daha münasiptir “diyerek kabul etmeyen Halit Molla, ömrünün geri kalan kısmını köyünde talebe okutarak ve çiftçilik yaparak geçirdi.

1961 yılı Mart ayında 74 yaşındayken vefat eden Halit Akın, bugün Söğütlü İlçesi sınırlarındaki Kızılcaali Sıraköy Mezarlığı'nda medfundur.