Milletvekilimiz Ayhan Sefer Üstün İlçemiz Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Sakarya Milletvekilimiz Ayhan Sefer Üstün ilçemizde yapılması planlanan OSB, otomotiv yan sanayi ve yerli otomobil ile alakalı bir gazeteye verdiği röportajda şu açıklamalarda bulundu.


 

Mustafa Kaya: Sizi daha önce çevre sorunlarına duyarlı bir vekil olarak biliyorduk ancak son dönemde Ferizli’de kurulması planlanan 7 Bin dönümlük OSB’nin öncülüğünü yapıyorsunuz. Kendinizle çelişmiyor musunuz?


Ayhan Sefer Üstün: Ferizli’ye OSB yapılmasıyla ilgili en son ikna edilen kişi benim. Çünkü hemen benim köyümün dibine yapılıyor. Uzun süre buna direndim. Şehrin dinamikleri, sanayi ve ticaret bakanımız özel olarak ricada bulundular ve Sakarya’ya yeni bir sanayi bölgesi kurulması gerektiğini söylediler.” Bu sizin de katkınızla kurulursa en uygun yere kurulur. 5 veya 6. Sınıf tarım arazilerine kurulur. Çevreye zarar vermez ve buraya kurulacak fabrikalar bacasız ve katma değeri yüksek yatırımlar olur” şeklinde ikna edici uyarılarıyla birlikte bu projenin içerisinde yer aldım. Sonraki aşamalarda bu saydığımız ilkelerin sapmaması adına da yerli otomobile hitap edebilecek bir oluşum olması adına burada öncülük eder duruma geldik.


Mustafa Kaya: Sizce Sakarya’nın yerli otomobildeki şansı nedir?

Ayhan Sefer Üstün: Çok yüksek. Bu yatırım Sakarya- Kocaeli ve Bursa’nın dışında herhangi bir yere yapılması şansı yok denecek kadar az. Aksi takdirde Allah göstermesin proje ölü doğar. Bu üç il içinde Sakarya’yı ele aldığımızda Sakarya’nın öne çıktığını görmekteyiz. Otomotiv ve yan sanayi nin burada olması ve limanın kurulmuş olması Sakarya’nın şansını arttırmıştır. Ancak neticede bunun son kararını bu işi omuzlayan babayiğitler karar verecektir. Buna devlet veya hükümet karar vermeyecek. Biz Ferizli’deki otomobil yan sanayisini bu nedenle de biraz hızlandırdık. Otomotivin bütün yan sanayisini yapacak firmalar buraya gelecek. Aynı zamanda bin dönüm kadar araziyi de yerli otomobil fabrikası için ayırmayı planlıyoruz. Bu OSB emsallerinden çok farklı olacak. Çevreye saygılı olduğu gibi insana ve çalışana saygılı bir OSB olacak. İçinde oteller, cami ve bankaların yanı sıra sosyal tesisler de olacak. Kuru kuruya bir sanayi kurmak istemiyoruz. İnsanlar baktığında yeşilliklerin içerisinde sanayi şehri görecekler. O bakımdan bunun öncülüğünü ederek farklı noktalara kaymasını engellemiş oluyoruz.